Ana Sayfa Dünya, Gündem 27 Haziran 2018 163 Görüntüleme

Altın Yeşillik Adı Altında Pakistan Binlerce Ağaç Dikiyor

Değişim şiddetli: Heroshah bölgesinde, daha önce kurak tepeler şimdi ufka kadar ormanlarla kaplı. Kuzeybatı Pakistan’da, ormansızlaşmayla mücadele etmek için yüz milyonlarca ağaç dikildi.

2015 ve 2016’da yaklaşık 16.000 işçi, Heroshah’da düzenli, geometrik aralıklarla 900.000’den fazla hızlı büyüyen okaliptüs ağacını dikti – ve titanik görev, Khyber Pakhtunkhwa eyaletindeki çabaların sadece bir kısmını oluşturuyor.

“Daha önce tamamen yanmış topraklar. Şimdi ellerinde yeşil altın var,” diye yorumladı orman müdürü Pervaiz Manan, daha önce de uzun otların seyrek bıçaklarının monoton manzarayı kesintiye uğrattığı sırada, daha önce bölgenin resimlerini görüntüledi.

Yeni ağaçlar bölgenin doğal güzelliğini yeniden canlandıracak, erozyona karşı bir kontrol görevi görecek, iklim değişikliğini hafifletecek, sel olasılığını azaltacak ve yağış ihtimalini artıracaktır, diyor Heronhah’ın yeniden canlandırılmasını yöneten Manan.

Konut sakinleri de onları ekonomik bir artış olarak görüyorlar – bu da yetkililerin, elektriğin seyrek olabileceği bir bölgede yakacak odun olarak kullanılmak üzere yeni büyümeyi azaltmalarını engelleyeceğini umuyor.

Şoför Ajbir Şah “Artık tepelerimiz faydalı, alanlarımız faydalı oldu” diyor. “Bu bizim için büyük bir avantajdır.”

Daha kuzeyde, Khyber Pakhtunkhwa’nın Swat’ında, yüksek vadilerin çoğu, 2006’dan 2009’a kadar olan dönemde Pakistan Taliban tarafından etkisiz hale getirildi.

Şimdi çam fidanları ile kaplıdırlar. Başka bir orman departmanı çalışanı olan Yusufa Khan’ın gülümsemesiyle, “Bir fide üzerinde adım atmadan yürüyemezsiniz.”

Heroshah ve Swat plantasyonları, Khyber Pakhtunkhwa’ya dikilen 42 farklı türden toplam 300 milyon ağaç gördüğü bir eyalet hükümet programı olan “Billion Tree Tsunami” nin bir parçasıdır.

Program sahibinin yönetimi, 150 metrelik tesislerin toprak sahiplerine verilmişken, sıkı orman rejenerasyonu önlemleri 730 milyon ağacın yeniden toplanmasına izin vermişti – toplamda yaklaşık 1.2 milyar yeni ağaç, programın yönetimini söylüyor.

‘Şeffaflık’

Projenin bağımsız denetimini gerçekleştiren Dünya Yaban Hayatı Fonu’nun Pakistan şubesinin yöneticisi Kamran Hussain, rakamlarının biraz daha azını gösterdiğini, ancak hala 1.06 milyar ağaçta hedefin üzerinde olduğunu söyledi.

AFP haber ajansına verdiği demeçte, sürecin şeffaflığına dikkat çekerek, “milyarlık ağaçlarla ilgili rakamın doğru olduğuna yüzde yüz eminiz.” Dedi.

“Her şey çevrimiçi. Herkes bu bilgilere erişebilir.”

Program, “gerçek bir koruma başarı öyküsü” olarak adlandırılan yeşil bir STK olan İsviçre Ulusal Tabiat Koruma Birliği (IUCN) başkanı tarafından övgüyle karşılandı.

Başlangıçta eleştirmenlerin gerçekçi olmayan hedefler olduğunu söyledikleriyle alay ettikleri için, ülkenin başka yerlerinde durumun hoş karşılandığı bir değişiklik oldu.

Pakistan yetkilileri, ülkenin sadece yüzde 5,2 ‘sinin Birleşmiş Milletler tarafından önerilen yüzde 12’ ye karşı ormanla kaplı olduğunu söylüyorlar.

Küçük bir camiyi gölgeleyen güneydeki Sindh eyaletindeki yoksulluk sıkıntısı çeken Garhi Bit köyünde sadece bir büyük ağaç kalıyor.

Yerliler, bir yüzyıl boyunca orada durdu.

43 yaşındaki bir çiftçi olan Dad Mohammad, “Daha önce, büyük ağaçlar vardı, bunların çoğu,” diyor.

“Ama su eksikliği nedeniyle kurumaya başladılar, bu yüzden onları kestik” diyor, daha önce orada bir orman durduğu yüzlerce metrelik ekili araziye işaret ediyor.

‘Afet’

Sindh’in nehir kıyısını kaplayan ormanların yüzde 60’ından fazlası, son olarak 1980’lerde nehrin azalması ve kitlesel ağaç kesimi nedeniyle son 60 yıl içinde ortadan kalktı ve il orman departmanından Riaz Ahmed Wagan diyor.

“Bu bir felaket,” diyerek, ormancılığın il hükümetlerinin gündeminde en düşük önceliğini oluşturduğunu da sözlerine ekledi.

Khyber Pakhtunkhwa hükümetine 169 milyon dolara mal olan Milyar Ağacı Tsunami Kasım 2014’te başladı. Yetkililer, 2020 yılının Haziran ayında tamamlanması planlanan yangın koruma gibi bakım önlemlerinin hala devam ettiğini söylüyorlar.
2017’nin başlarında federal hükümet, ülke genelinde beş yıl içinde 100 milyon ağaç dikmeyi hedefleyen kendi Yeşil Pakistan Projesini duyurdu.

İklim değişikliği için bakanlığın yetkisi altında çalışan lideri İbrahim Khan’a göre “yasama reformları” dan “vahşi yaşam koruması” na kadar uzanıyor. Çalışmanın dörtte birinden fazlası bu yılın Nisan ayı sonunda yapıldı.

Khyber Pakhtunkhwa, Pakistan’ın önde gelen kriket oyuncusu Imran Khan’ın liderliğindeki siyasi parti olan Pakistan Tehreek-e-Insaf tarafından yönetiliyor. İktidardaki Pakistan Müslüman Ligi-Nawaz’ın (PML-N) başbakanı olarak gelecek ay genel seçimlere başkanlık ediyor .

Khan, çevreyi seçim meselesi yapmaya ve ülke çapında toplam 10 milyar ağaç dikmeye söz verdi.

AFP’ye verdiği demeçte, “Pakistan’daki her çocuk, şu ana kadar konu dışı bir konu olan çevre sorununun farkında olmalıdır.” Dedi.

Ancak, emellerinin oylara dönüştürülüp dönüştürülmeyeceği henüz belli değil.

Pakistanlı çevre avukatı ve eylemcisi Ahmad Rafay Allam, seçmenlerin genellikle çevre olmaktan ziyade altyapı projeleri tarafından sallandığı bir ülkede, şüpheleri olduğunu söylüyor.

Kaynak: Aljazeera

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Trend Topic Satın al